Gdzie zamieszczać darmowe ogłoszenia o pracę?

Na rekrutację pracowników firmy wydają coraz więcej pieniędzy. Ze względu na znaczną rotację kadr, deficyt specjalistów oraz coraz bardziej złożony proces weryfikacji kandydatów, łączne opłaty ponoszone w ostatnich latach przez przedsiębiorstwa w procesie rekrutacji znacząco wzrosły. Firmy szukają oszczędności, mogących obniżyć koszty rekrutacji. Pierwszym krokiem w ich redukcji jest umieszczanie ogłoszeń o poszukiwanych pracownikach za darmo, na serwisach ogłoszeniowych lub specjalnych portalach internetowych.
Fakt jest taki, że Znalezienie dobrego, lojalnego i kompetentnego pracownika to proces długotrwały i kosztowny.

Według raportu PwC "Saratoga Human Capital Benchmarking 2015", rośnie czas poświęcany przez firmy na pozyskanie pracownika. W ciągu zaledwie 4 lat – od 2011 do 2015 – wzrósł on aż o 43 procent. Wspomniany raport szacuje również średni koszt rekrutacji pracownika w Polsce na 2640 złotych. W niektórych branżach kwota ta jest jednak wyższa. Na przykład w sektorze firm produkcyjnych osiąga poziom aż 4300 złotych. Część tej sumy, to opłaty związane z publikacją ogłoszeń o pracę, które ze względu na problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników muszą być emitowane częściej.Gdzie więc publikować ogłoszenia o pracę ?

Wszystko oczywiście zależy od tego, jaka firma przeprowadza rekrutację, w jakiej branży działa, na jak rozległym rynku. Pracodawcy mają do wyboru tablice ogłoszeniowe w miejscowym Urzędzie Pracy, lokalne gazety, dzienniki o zasięgu krajowym (lub dodatki do nich poświęcone pracy), specjalistyczne czasopisma, a także serwisy internetowe – państwowych służb zatrudnienia, czy komercyjne portale rekrutacyjne (ogólne, jak i specjalistyczne).

Mała, lokalna firma szuka pracowników raczej poprzez powiatową gazetę czy tablicę ogłoszeń np. mTm.pl lub w Urzędzie Pracy. Większe przedsiębiorstwo o zasięgu ponadlokalnym sięgnie po usługi portali ogłoszeniowo-rekrutacyjnych czy większych dzienników.
Ogłoszenia w Urzędach Pracy i Państwowych Służbach Zatrudnienia

Bezpłatnie firmy mogą zgłaszać zapotrzebowanie na pracowników w Urzędach Pracy. W Urzędzie swoją ofertę można zgłosić zarówno oficjalnie, jak i wywiesić na tablicy informacyjnej. Z badań wynika jednak, że skuteczność takich ogłoszeń jest niewielka, a pozyskani w ten sposób pracownicy często są mało lojalni.

Ogłoszenia zgłaszane przez pracodawców w Urzędach Pracy trafiają do serwisu internetowego Państwowych Służb Zatrudnienia (psz.praca.gov.pl). Również i za pośrednictwem samego serwisu pracodawcy mogą bezpłatnie zgłaszać wolne miejsca pracy. Ten państwowy portal z ofertami pracy zawiera również ofert z krajów unijnychSerwisy ogłoszeniowe

Serwisy takie jak mTm.pl, Gratka czy Gumtree są odwiedzane przez liczne grono użytkowników. W serwisach ogłoszeniowych można też publikować ogłoszenia o pracę, zazwyczaj jednak jest to opcja płatna, w pryzpadku mTm.pl jest wzjatkowo dostepna darmowo. Jednak biorąc pod uwagę możliwości dotarcia do znacznie szerszego grona odbiorców i lepszą efektywność serwisow ogłoszeniowzch jest to i tak bardziej opłacalne niż za pośrednictwem prasy.


Serwis * mTm.pl * oferuje

Serwis mTm.pl oferuje użytkownikom sprzedaż swoich przedmiotow poprzez ogłoszenia z możliwością wprowadzenia ceny negocjowanej i w systemie aukcyjnym. W obszarze mTm.pl każdy poza sprzedażą sam publikuje na "tablicy" własne reklamy. Strona posiada rownież możliwość budowania kreatywnych stron firmowych, tworzenia grup zamkniętych i otwartych, iventow i wieleu innych wygodnych w użyciu narzędzi pomagających reklamowac swoje przedmioty i działalnnosc za darmo.

Ogłoszenia pracy w serwisie mTm.pl po zarejestrowaniu konta można dodawać ta darmo.